Ortodoncia

Čeľustná ortopédia alebo ortodoncia je odbor zubného lekárstva, ktorý sa zaoberá liečbou nesprávneho postavenia zubov a nezdravou polohou / veľkosťou čeľustí. Na terapiu sa využívajú rôzne typy aparátov. Tie môžu byť snímateľné alebo fixné. Pri včasnom zachytení neprirodzeného vývoja čeľustí dokážeme upraviť aj vážne odchýlky.

Kedy je potrebné navštíviť ortodontistu?

  • Počas vývoja detského chrupu, kedy sa kontroluje a upravuje správnosť postavenia zubov.
  • Pri neprirodzenej polohe zuba, ktorá môže spôsobovať problémy.
  • Vyhľadať pomoc môžete aj z čisto estetických dôvodov.

Typ aparátu indikuje vždy čeľustný ortopéd na základe vyšetrení a výslednej diagnózy. Vo Family Dental Care vás zveríme do profesionálnych rúk ortodontického tímu. Cieľom liečby je dosiahnuť harmonický chrup, ktorý je nielen estetický, ale aj funkčný.

Ako postupujeme?

1. Konzultácia

Prvým krokom je odborná konzultácia, po ktorej vás objednáme na vstupné vyšetrenie zahrňujúce:

  • fotodokumentáciu zubov a tváre,
  • odtlačky – skenovanie zubov,
  • kefalometrickú snímku, niekedy doplnenú o OPG.

2. Vytvorenie liečebného plánu na mieru

Podľa výsledkov vyšetrenia zhodnotíme aktuálny stav a zhotovíme terapeutický plán. Vysvetlíme možné alternatívy liečby, poprípade riziká a následne navrhneme najlepšie možné riešenie.

3. Vzájomná dohoda

Po detailnom oboznámení pacienta a odsúhlasení postupu pristúpime k liečbe.

4. Konkrétna liečba

V tomto bode je nevyhnutná aktívna spolupráca a pravidelné navštevovanie ambulancie. Liečba u detí i dospelých je možná dvomi spôsobmi:

  • nasadením fixného zubného aparátu pomocou kovových alebo estetickejších keramických zámkov,
  • nasadením strojčeka Invisalign - liečba priesvitnými, bezfarebnými dlahami, ktoré sú vysoko estetickým zubným strojčekom najvyššej kvality bez použitia kovových komponentov. Invisalign spĺňa najvyššie štandardy modernej stomatológie.

U detí navyše využívame aj rôzne vyberateľné aparáty podľa druhu odchýlky.

5. Retencia

Po ukončení liečby je nutné udržiavať dosiahnutý výsledok. Retencia je dosiahnutá nalepením jemného drôtiku z vnútornej strany zubov - retainer a jeho doplnením o vyberateľnú platňu či Essixovú dlahu. Zanedbanie poslednej, no nie menej dôležitej fázy postupu, by viedlo k recidíve nesprávneho postavenia zubov, ktorému sa môžeme týmto spôsobom ľahko vyhnúť.

Telefón: +421 911 131 366

E-mail: ortodoncia@familydentalcare.sk

Objednajte sa