Konzervačná stomatológia

Záchovnou stomatológiou sa naši špecialisti snažia udržať to najvzácnejšie – zdravie vašich vlastných a živých zubov. Ide o preventívnu starostlivosť, ale aj včasnú diagnostiku a liečbu už vzniknutého zubného kazu. Základom je správna dentálna hygiena pacienta – dôkladné čistenie zubov, medzizubných priestorov, absolvovanie dentálnej hygieny aspoň 2x ročne, preventívna prehliadka a následne diagnostika.

Zubný kaz je totiž ochorenie, ktoré sa nedá liečiť. Ak raz vznikne, dá sa iba odstrániť spolu s poškodenou časťou zubu, čím sa zabráni jeho ďalšiemu šíreniu. Zubný kaz začína v povrchovej časti zubu, pokiaľ však nie je odstránený, pokračuje stále hlbšie až k dreni zubu.

Poznáte štádiá zubného kazu?

1. Začiatočné štádium nie je bolestivé. Prejavuje sa nenápadnými bielymi odvápnenými zónami.

2. V pokročilej fáze sa prejavuje tmavé sfarbenie skloviny a na zube viditeľne badať "diery". Ak sa včas nevykoná zákrok, kaz môže zasiahnuť zubnú dreň a spôsobiť infekciu, ktorá je pôvodcom prenikavej bolesti.

3. Rozvinuté štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zubu. Ak je to možné, tak sa ložisko kazu odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Pri zubnom kaze v blízkosti nervu sú však často potrebné ďalšie zákroky (napr. odstránenie zubného nervu s výplňou koreňového kanálika).

Vo Family Dental Care na diagnostiku využívame RTG prístroje. Podľa závažnosti lekár zvolí intraorálny, OPG (panoramatický snímok), 3D alebo bite-wing (záhryzový snímok). Bez RTG diagnostiky nie je možné jednoznačne určiť diagnózu. Ak máte napr. výplne staré viac ako 10 rokov, jedine RTG diagnostika dokáže určiť, či sa pod nimi skrýva hrozba vo forme zubného kazu.

Po diagnostike nasleduje ošetrenie zubného kazu. Pre maximálny estetický a kvalitný výsledok našej práce a zároveň vysokú spokojnosť každého klienta používame nasledujúce materiály.

  • Fotokompozitné výplňové materiály, ktoré sa nanášajú v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou. Výhodou sú rôzne odtiene bielej farby, ktorých kombináciou vieme docieliť efekt prirodzeného sfarbenia zubu.
  • Skloionomérne cementy používané pri hlbokých napr. krčkových kazoch. Ich hlavnou výhodou je dobrá priľnavosť k zubu a preventívny účinok (vylučujú fluór, ktorý podporuje remineralizáciu skloviny).
Objednajte sa