Služby

Ponúkame širokú škálu cenovo dostupných stomatologických služieb. Postaráme sa o Vás na najvyššej úrovni a bez dlhého čakania. Tešíme sa na Vás.

Naši zubní lekári sú vám plne k dispozícii a s radosťou vás budú navigovať na ceste za krásnym a zdravým úsmevom. Odbornú konzultáciu poskytujeme v nasledujúcich oblastiach stomatológie:

 • záchovná stomatológia
 • protetika
 • endodoncia
 • chirurgia / stomatochirurgia
 • implantológia
 • ortodoncia
 • estetická stomatológia
 • pedostomatologia

V spolupráci so všetkými zdravotnými poisťovňami sú v našej zubnej klinike všetky preventívne prehliadky pre dospelých 1x ročne a pre detských pacientov do 18 rokov 2x ročne zdarma.

Samozrejmosťou je individuálne poradenstvo so zachovaním a rešpektovaním súkromia všetkých našich klientov.

Aj keď sú žiarivo biele zuby vo všeobecnosti považované za ideálne, odtieň zubnej skloviny je individuálna záležitosť. Na jej farbu má vplyv mnoho faktorov, medzi nimi aj genetika a životný štýl. Konzumácia určitých druhov potravín, pitie kávy, čaju i červeného vína dokáže zmeniť odtieň zubnej skloviny. Jednoduchým a efektívnym riešením je bielenie zubov. Aj pri ňom však treba byť opatrný a dbať na neinvazívne technológie. V súčasnosti totiž existujú 2 druhy bielenia:

 • Ambulantné bielenie pomocou peroxidu vodíka - tento typ bielenia je zdravie poškodzujúci (možné poleptanie ďasien a zvýšená citlivosť zubnej skloviny), pre pacientov so senzitívnou sklovinou je navyše veľmi nepríjemný. Tento spôsob bielenia neodporúčame a v našich ambulanciách s ním nepracujeme.
 • Šetrné domáce bielenie: pomocou dlahy, ktorú vám na základe odtlačku zubov vyrobí stomatológ a carbamid peroxidu (10 %, resp. 16 %), ktorý je šetrný k zubnej sklovine.

Vo Family Dental Care ako jediní na Slovensku používame profesionálny systém domáceho bielenia. Boutique Whitening je top produkt, ktorý bol ocenený za šetrnosť k zubnej sklovine. Je to citlivá a neinvazívna forma bielenia zubov, ktorú odporúčajú aj naše špecializované dentálne hygieničky.

Obsahuje pH neutrálne gély, carbamid peroxid (10 %, 16 %), dusičnan draselný (na zníženie citlivosti), vysoký obsah vody (pre lepšiu hydratáciu), viskózne gély (aby sa znížilo riziko zmytia gélu vlastnými slinami), bieliaci gél, ktorý sa nanáša pomocou nosiča, ktorý vám vyrobíme na mieru. V ponuke máme denné alebo nočné bielenie. Viac informácií o tejto metóde nájdete na oficiálnej stránke.

Umývaj si zuby, lebo ti vypadnú. Aj vy ste podobnú frázu v detstve počuli? Hoci to znie desivo, nešlo len o premyslenú donucovaciu metódu pri budovaní hygienických návykov. Až 90% všetkých strát zubov totiž spôsobuje ochorenie mäkkých tkanív v ich okolí. Pravidlo, že najlepšia liečba je prevencia preto u chrupu platí hneď dvojnásobne.

Správnou dentálnou hygienou je možné zápal ďasien eliminovať. Dbať treba na precízne čistenie zubov, medzizubných priestorov, používanie zubnej nite, pravidelnú výmenu zubnej kefky či používanie vodnej sprchy, ktorá dokáže vyčistiť ďasnové vačky bežné u dospelých (vodnú sprchu je možné zakúpiť  aj v sieti FDC, viac informácií tu).

Odporúčame nevynechávať ani návštevy dentálnej hygieničky. Pre optimálne výsledky je dobré sadnúť si do jej kresla aspoň dvakrát do roka. Bolesti sa však báť nemusíte. Výrok, že pre krásu sa musí trpieť u nás neplatí. Naučíme vás, ako sa správne venovať domácej dentálnej hygiene, predchádzať zápalovým zmenám v celej ústnej dutine a starať sa o zdravý žiarivo biely úsmev profesionálnym spôsobom.

Súčasťou dentálnej hygieny je:

 • úvodné vyšetrenie: dentálna hygienička tak získa prehľad o stave ďasien a závesného aparátu, teda parodontu,
 • odstránenie zubného kameňa ultrazvukom,
 • odstránenie povlakov,
 • odstránenie zafarbenia zubov (pigmentácií) pomocou pieskovania  - Air Flow,
 • fluoridácia: nanesenie gélu s vysokým obsahom fluoridov, ktoré spevňujú sklovinu a tým zamedzujú vzniku zubného kazu,
 • inštruktáž správneho čistenia zubov a medzizubných priestorov v domácom prostredí.

Family Dental Care dbá na prevenciu svojich pacientov, a preto má každý pacient FDC dentálnu hygienu za zvýhodnenú cenu 29,90 eur. Viac informácií 

V našej sieti si taktiež môžete zadovážiť kefky, medzizubné kefky, dentálne nite i vodnú sprchu. 

FDC si pre vás vytvorilo i špeciálne balíčky. Jedným z nich je rodinná karta na dentálnu hygienu. Všetky ponuky si môžete zakúpiť cez portál Zľavomat.

Taktiež môžete využiť ponuku zdravotnej poisťovne Union a Dôvera, ktoré svojim pacientom prispievajú na dentálnu hygienu 4x do roka až do výšky 100 €.

Čeľustná ortopédia alebo ortodoncia je odbor zubného lekárstva, ktorý sa zaoberá liečbou nesprávneho postavenia zubov a nezdravou polohou / veľkosťou čeľustí. Na terapiu sa využívajú rôzne typy aparátov. Tie môžu byť snímateľné alebo fixné. Pri včasnom zachytení neprirodzeného vývoja čeľustí dokážeme upraviť aj vážne odchýlky.

Kedy je potrebné navštíviť ortodontistu?

 • Počas vývoja detského chrupu, kedy sa kontroluje a upravuje správnosť postavenia zubov.
 • Pri neprirodzenej polohe zuba, ktorá môže spôsobovať problémy.
 • Vyhľadať pomoc môžete aj z čisto estetických dôvodov.

Typ aparátu indikuje vždy čeľustný ortopéd na základe vyšetrení a výslednej diagnózy. Vo Family Dental Care vás zveríme do profesionálnych rúk  MUDr. Kafkovej. Cieľom liečby je dosiahnuť harmonický chrup, ktorý je nielen estetický, ale aj funkčný.

Ako postupujeme?

1. Konzultácia

Prvým krokom je odborná konzultácia, po ktorej vás objednáme na vstupné vyšetrenie zahrňujúce:

 • fotodokumentáciu zubov a tváre,
 • odtlačky – skenovanie zubov,
 • kefalometrickú snímku, niekedy doplnenú o OPG.

2. Vytvorenie liečebného plánu na mieru

Podľa výsledkov vyšetrenia zhodnotíme aktuálny stav a zhotovíme terapeutický plán. Vysvetlíme možné alternatívy liečby, poprípade riziká a následne navrhneme najlepšie možné riešenie.

3. Vzájomná dohoda

Po detailnom oboznámení pacienta a odsúhlasení postupu pristúpime k liečbe.

4. Konkrétna liečba

V tomto bode je nevyhnutná aktívna spolupráca a pravidelné navštevovanie ambulancie. Liečba u detí i dospelých je možná dvomi spôsobmi:

 • nasadením fixného zubného aparátu pomocou kovových alebo estetickejších keramických zámkov,
 • nasadením strojčeka Invisalign - liečba priesvitnými, bezfarebnými dlahami, ktoré sú vysoko estetickým zubným strojčekom najvyššej kvality bez použitia kovových komponentov. Invisalign spĺňa najvyššie štandardy modernej stomatológie.

U detí navyše využívame aj rôzne vyberateľné aparáty podľa druhu odchýlky.

5. Retencia

Po ukončení liečby je nutné udržiavať dosiahnutý výsledok. Retencia je dosiahnutá nalepením jemného drôtiku z vnútornej strany zubov - retainer a jeho doplnením o vyberateľnú platňu či Essixovú dlahu. Zanedbanie poslednej, no nie menej dôležitej fázy postupu, by viedlo k recidíve nesprávneho postavenia zubov, ktorému sa môžeme týmto spôsobom ľahko vyhnúť.

Záchovnou stomatológiou sa naši špecialisti snažia udržať to najvzácnejšie – zdravie vašich vlastných a živých zubov. Ide o preventívnu starostlivosť, ale aj včasnú diagnostiku a liečbu už vzniknutého zubného kazu. Základom je správna dentálna hygiena pacienta – dôkladné čistenie zubov, medzizubných priestorov, absolvovanie dentálnej hygieny aspoň 2x ročne, preventívna prehliadka a následne diagnostika.

Zubný kaz je totiž ochorenie, ktoré sa nedá liečiť. Ak raz vznikne, dá sa iba odstrániť spolu s poškodenou časťou zubu, čím sa zabráni jeho ďalšiemu šíreniu. Zubný kaz začína v povrchovej časti zubu, pokiaľ však nie je odstránený, pokračuje stále hlbšie až k dreni zubu.

Poznáte štádiá zubného kazu?

1. Začiatočné štádium nie je bolestivé. Prejavuje sa nenápadnými bielymi odvápnenými zónami.

2. V pokročilej fáze sa prejavuje tmavé sfarbenie skloviny a na zube viditeľne badať "diery". Ak sa včas nevykoná zákrok, kaz môže zasiahnuť zubnú dreň a spôsobiť infekciu, ktorá je pôvodcom prenikavej bolesti.

3. Rozvinuté štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zubu. Ak je to možné, tak sa ložisko kazu odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Pri zubnom kaze v blízkosti nervu sú však často potrebné ďalšie zákroky (napr. odstránenie zubného nervu s výplňou koreňového kanálika).

Vo Family Dental Care na diagnostiku využívame RTG prístroje. Podľa závažnosti lekár zvolí intraorálny, OPG (panoramatický snímok), 3D alebo bite-wing (záhryzový snímok). Bez RTG diagnostiky nie je možné jednoznačne určiť diagnózu. Ak máte napr. výplne staré viac ako 10 rokov, jedine RTG diagnostika dokáže určiť, či sa pod nimi skrýva hrozba vo forme zubného kazu.

Po diagnostike nasleduje ošetrenie zubného kazu. Pre maximálny estetický a kvalitný výsledok našej práce a zároveň vysokú spokojnosť každého klienta používame nasledujúce materiály.

 • Fotokompozitné výplňové materiály, ktoré sa nanášajú v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou. Výhodou sú rôzne odtiene bielej farby, ktorých kombináciou vieme docieliť efekt prirodzeného sfarbenia zubu.
 • Skloionomérne cementy používané pri hlbokých napr. krčkových kazoch. Ich hlavnou výhodou je dobrá priľnavosť k zubu a preventívny účinok (vylučujú fluór, ktorý podporuje remineralizáciu skloviny).

Každý náš zub je veľmi zaujímavá skladačka, ktorú tvoria tri hlavné časti.

 • Korunka zuba, ktorú vidíme v ústach nad ďasnom.
 • Koreň nachádzajúci sa vo vnútri v zubnom lôžku.
 • Kŕčok, ktorý spája korunku s koreňom.

Ak by sme zub prerezali, uvidíme v ňom sklovinu - najtvrdšiu vrstvu, ktorá je navrchu zubu a chráni ho. Pod sklovinou je zubovina, trošku mäkšia hmota žltej farby, za ktorou nasleduje zubná dreň plná zubných nervov a ciev.

Čo je endodoncia?

Endodoncia je vyberanie nervu zo zuba, pod ktorým rozumieme odstránenie zubnej drene z korunkovej aj koreňovej časti. Zmyslom endodoncie je predovšetkým odstránenie, resp. zabránenie infekcie koreňového systému.

Zubné nervy

Počet nervov v zuboch je rôzny, záleží od typu zubu a individuálnej anatómie zubu - teda jeho stavby. Napríklad všetky rezáky majú väčšinou 1 – 2 dva nervy, črenové zuby 1 – 2, ale čím ďalej tým viac sa stretávame s 3-nervovým variantom. V stoličkách sú 3 – 4 nervy, ale máme 5, prípadne aj 6 kanálikové formy. Sú veľmi citlivé a vysielajú signály bolesti.

Ako endodontické ošetrenie prebieha?

 • Počas ošetrovania je nevyhnutné zamedziť kontaminácii zuba slinou. Tento účel najlepšie spĺňa pomôcka zvaná kofferdam, ktorá ošetrovaný zub izoluje od okolia. Z rovnakého dôvodu je zásadné vyvarovať sa ponechaniu "otvoreného" zuba, kedykoľvek je to len trochu možné. Otvorenie síce vedie k úľave od bolesti, ale zároveň dochádza k osídleniu koreňa baktériami zo sliny. Riziko zlyhania endodontického ošetrenia sa následkom toho zvýši.
 • Zubná dreň obsahuje nervovo cievne zväzky. Odstraňuje sa v prípade, že zub odumrel a nastala tzv. nekróza. Zásah do drene v takomto prípade nebolí, nakoľko je už mŕtva. V prípade, že sa zo zuba odstraňuje dreň z dôvodu zápalu, tento výkon bolestivý je a robí sa teda v lokálnej anestézii tzv. s injekciou.
 • Samotné opracovanie koreňových kanálikov sa kedysi robilo iba ručne – extirpačnými nástrojmi. V súčasnosti nám už prácu uľahčujú, ale hlavne spresňujú moderné strojové endodontické systémy, ktoré individuálne prispôsobujeme danému zubu. Cieľom je rozšíriť kanáliky a zamedziť v nich prítomnosť zvyškov infikovaných tkanív, aby bolo možné priestor zaplniť koreňovou výplňou.
 • Po dokončení ošetrenia zhotovíme kontrolnú röntgenovú snímku, aby sme sa presvedčili, či sú koreňové kanáliky správne zaplnené.

Ošetrenie si v niektorých prípadoch vyžaduje prácu so stomatologickým mikroskopom.

Vyčistenie koreňového kanálika a jeho vyplnenie nie je definitívnym riešením, nakoľko odumretý zub nie je dostatočne vyživovaný a je náchylný k mechanickému poškodeniu. Riešením môže byť zhotovenie korunky. Viac konkrétnych informácií vám poskytne ošetrujúci lekár.

Táto časť stomatológie sa zaoberá prípadmi, keď sú zuby poškodené, zlomené alebo keď dôjde k strate jedného, viacerých alebo všetkých zubov. Zubnými náhradami tak môžeme pomôcť klientom, ktorých chrup už nespĺňa estetickú či funkčnú úlohu. Protetika je založená na úzkej spolupráci medzi stomatológom a zubným laborantom. Family Dental Care disponuje vlastnými laboratóriami priamo na klinike v Bratislave a v Košiciach. Vďaka tomu dokážeme zabezpečiť maximálny dôraz na detail, estetiku a prispôsobenie zubných náhrad.

Zubné náhrady, ktoré vám vieme vyrobiť:

1. Zubné korunky 

Ak je zub poškodený alebo devitalizovaný a nie je ho možné ošetriť konzervačne (výplňou), používame na jeho ochranu protetické riešenie (korunka, onlay, inlay, overlay,...).

Postup

Zub obrúsime, odoberieme odtlačok / scan a technik priamo na našej klinike v BA / KE vyrobí korunku, ktorá sa fixuje pevne na zub. V závislosti od situácie (stav chrupu, ukotvenie zubov, funkčnosť), máme viacero možností použitia materiálu, z ktorého je korunka vyrobená: kovokeramická korunka,  zirkónová korunka, e.max (Cerec). Preferovaným riešením je zirkón, vzhľadom na jeho estetické benefity. Výhodou takejto korunky je jej pevnosť a dokonalá estetika imitujúca prirodzené odtiene zubov pacienta.

2. CEREC riešenie

V rámci kliniky FDC Bratislava Štúrova vám už niekoľko rokov prinášame možnosť zhotovenia Cerec koruniek na počkanie.

Postup

Celé riešenie funguje tak, že pacientovi na jednom sedení zub ošetríme, naskenujeme a vyhotovíme ideálnu kópiu pôvodného zubu pomocou Cerec skenera a frézy. A to už v priebehu 2 – 3 hodín. Pacient tak odchádza s estetickým riešením ihneď.

3. Zubné mostíky

Ak príde k strate viacerých zubov, môžeme priestor po stratených zuboch vyplniť:

 • pomocou mostíka, ktorý sa fixuje pevne na okolité obrúsené zuby – piliere,
 • rovnaký postup je možné použiť aj na prekrytie voľného priestoru po implantologickom zákroku, kde piliere tvoria implantáty. Zaužívaným riešením pre celé zuboradie je tzv. all-on-4, resp. all-on-6. To znamená, že celá podkova je fixovaná na 4, resp. 6 implantátoch / pilieroch.

4.  Protézy

Klasické flexi snímateľné náhrady a snímateľné náhrady fixované pomocou implantátov sú určené pre kompletne alebo čiastočne bezzubých pacientov, u ktorých nie je možné riešiť situáciu mostíkom.

Všetky spomínané protetické riešenia pre nás zhotovuje Family Dental Lab. Viac o laboratóriu sa dočítate tu.

Ak sa priestor po strate zubov nevyplní keramickým mostíkom alebo pomocou implantátu, časom dochádza k posunom okolitých zubov. V okolí zubov sa hromadí zubný povlak a ich nadmerné preťažovanie spôsobí časom následnú stratu. Preto je veľmi dôležité nahrádzať miesta po stratených zuboch. Prostredníctvom protetiky či implantológie dokážeme prinavrátiť chrupu zdravie i estetickosť a klientom ich sebavedomie.

Zubný implantát 

Ideálnym riešením v prípade, že ste prišli o zub a jeho koreň je práve zubný implantát. Slúži ako nový pevný koreň, ktorý sa umiestni do kosti a drží náhradný zub. Poskytuje stabilnú základňu pre jeden nový zub - korunka, alebo viac náhradných zubov – mostík. Je vyrobený z titánu, ktorý dokáže ľudské telo veľmi dobre prijať. Jeho trvalé vsadenie umožňuje lepšie žuvanie, artikuláciu i lepší vzhľad.

Náhrada jedného alebo viacerých zubov intraoseálnym implantátom je najlepšie riešenie z nasledujúcich dôvodov:

 • spomaľuje stratu kosti – kosť je vďaka implantátu primerane zaťažená a neprichádza tak k jej úbytku (atrofii),
 • susedné zuby nie sú poškodené - pri tradičnom postupe sa v prípade chýbajúceho zuba použijú pre upevnenie mostíka susedné zuby, ktoré sú obrúsené na úkor zdravého tkaniva,
 • estetika - pretože okrem korunkovej časti zuba je nahradený aj koreň, zuby vyzerajú prirodzenejšie a pôsobia ako pravé,
 • komfort - implantát prispieva k väčšiemu komfortu pacienta pri prijímaní potravy (pri hryzení a žutí) a reči (artikulácie),
 • trvácnosť - pri správnej starostlivosti o zubné implantáty je ich trvácnosť doživotná.

Stavba zubného implantátu

1. Titánová skrutka

Časť zavedená do kosti čeľuste.

2. Krycia skrutka

Viditeľná časť, ktorý zakrýva vstup do vnútorného závitu implantátu.

3. Zubná korunka

Pilier, o ktorý sa môže uchytiť aj zubný mostík. Po procese hojenia a prípravy finálneho zuba (korunky) sa krycia skrutka odstráni a vytvorí miesto pre na mieru zhotovenú zubnú korunku. Viditeľná časť, resp. zubná korunka je vlastne váš nový keramický zub, ktorý po osadení plní plnohodnotnú funkciu. Je kvalitnou a estetickou náhradou chýbajúceho zuba.

Implantáty sú určené pre trvalý chrup v čase, keď už je dokončený jeho vývoj a rast kosti. Vhodnosť implantátu posudzuje náš stomatochirurg MUDr. Kafka prostredníctvom CBCT snímky, ktorá poskytne 3D obraz kosti a priľahlých štruktúr. Na základe stavu kosti rozhodne, či je implantát pre klienta vyhovujúcim riešením. Komplikáciou môžu byť ochorenia ako napr. cukrovka, paradontitída.

Pri dobrej kvalite kosti urobíme provizórnu korunku – ako dočasnú náhradu kým bude vsadený implantát. Ak chýba kosť na zavedenie implantátu, doplníme ju a implantát zavedieme väčšinou ihneď. V niektorých prípadoch je potrebné počkať na aspoň čiastočné zahojenie štepu alebo augmentátu. Implantát preto vložíme do zhojenej a doplnenej kosti na ďalšej návšteve. Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty je ich trvácnosť doživotná.

Implantologické riešenia poskytované Family Dental Care:

 • náhrada jedného zuba, kedy je vsadený intraoseálny implantát osadený korunkou,
 • strong>náhrada viacerých zubov,
 • zubné implantáty osadené korunkami,

alebo

 • mostík prichytený k dvom alebo viacerým zubným implantátom bez obrusovania okolitých zdravých zubov,
 • kompletná rekonštrukcia chrupu vykonávaná metódou ALL ON 4 alebo ALL ON 6. Pri zákroku sa do čeľuste alebo sánky zavádza 4 – 6 implantátov, na ktoré sa umiestni fixná protéza s 10 až 14 zubmi.

Family Dental Care dbá nielen na kvalitu svojej práce, ale aj technologického vybavenia. Lekári preto štandardne používajú okuliare s funkciou lupy, ktoré poskytujú 5-násobné zväčšenie. V prípade špeciálneho výkonu je však potrebný aj stomatologický mikroskop. Zubný mikroskop máme na pobočkách v Bratislave a v Košiciach. Slúži k 16-násobnému zväčšeniu pracovného operačného poľa. Pri zubných ošetreniach tak zabezpečuje detailnejšie, precíznejšie a kvalitatívne nadštandardné stomatologické výkony. Manipulácia so stomatologickým mikroskopom vyžaduje vyššiu odbornosť, zručnosť, vzdelanie lekára a zároveň technické vybavenie ambulancie. Preto ošetrenia vykonáva špecialista.

Pomocou zubného mikroskopu sa dajú:

 • ošetriť zubné kanáliky so zložitou anatomickou stavbou,
 • vybrať zalomené koreňové nástroje,
 • vymodelovať výplne s vyššou precíznosťou pod niekoľko násobným zväčšením.

So stomatologickým mikroskopom ošetruje MDDr. Marta Šarudi na pobočke v Bratislave.

Technologický vývoj rapídne napreduje vo všetkých oblastiach. Inak tomu nie je ani v rámci stomatológie. V Family Dental Care sa nesnažíme len držať krok s dobou, ale ju aj predbiehať vďaka vlastným laboratóriám. Family Dental Lab Bratislava a Košice, ktoré nám dodávajú protetické práce, sú totiž vybavené najmodernejšími technológiami - skenermi, modelačnými softvérmi a frézami, no najmä špičkovými odborníkmi s viac ako 25 ročnými skúsenosťami vo fachu. Sme hrdí na spoločný tím lekárov a technikov, ktorí pre vás vedia zabezpečiť všetky individuálne požiadavky.

Používame systémy CEREC®, ZIRKONZAHN a CAD CAM, pomocou ktorých vieme na základe digitálnych snímok vyrobiť zubné náhrady. Pomocou skúšobného modelu MOCK-UP dokážeme bez zásahu do zubov poskytnúť klientovi zážitok z perfektných zubov. Zub i jeho okolie nasnímame skenerom a na základe snímky vám špeciálnym softvérom technik namodeluje optimálnu rekonštrukciu. Následne sa z dočasného materiálu MULTISTRATUM flexible vo frézovacom zariadení vyrobí vzorka. Vy si tak na vlastnej koži vyskúšate, ako budete s novým úsmevom vyzerať a prípadne jeho vzhľad skorigujete, aby vám skutočne pristal ako uliaty.

Zubné náhrady, ktoré vyrábame:

 • korunky (kovokeramika / e.max / zirkón),
 • mostíky (kovokeramika / e.max / zirkón),
 • fazety - tenká porcelánová / zirkónová škrupina lepená priamo na prednú plôšku zuba pri neesteticky sfarbených zuboch,
 • výplne:
  • inlay - pri nahrádzaní malej časti zuba,
  • onlay - pri nahrádzaní väčšej časti zuba,
  • overlay - náhrada žuvacej plochy,
 • konštrukcie na implantované náhrady,
 • protézy, flexi protézy, protézy kotvené na implantátoch.

Náš tím veľmi dobre vie, že nie je nič dôležitejšie, ako zdravie a spokojnosť dieťaťa. Vo Family Dental Care vás presvedčíme, že návšteva u zubára nemusí byť pre tých najmladších a ani ich rodičov traumatizujúca. O pozitívne skúsenosti v zubnej ambulancii sa totiž postarajú špecialisti nielen s profesionálnym, ale najmä ľudským prístupom.

Starostlivosť o zúbky môže byť hrou

Ku každému dieťaťu pristupujeme individuálne a snažíme sa, aby sa najmenší klienti na návštevu k nám tešili. Prvé stretnutie so zubným lekárom sa odporúča hneď po prvých mliečnych zúbkoch, kedy detský pacient ešte nemá ťažkosti. Namiesto konkrétnych zákrokov tak bude môcť návšteva spočívať len v kamarátskom zoznámení sa so stomatológom, novým prostredím aj zaujímavými nástrojmi. Zahráme sa v detskom kútiku, povozíme sa na kresle, pofúkame po zúbkoch a spočítame koľko ich dieťa má. Možné obavy sa tak v jeho hlávke rýchlo rozplynú.

Našim najmladším členom poskytujeme:

1. Vstupnú prehliadku

Kontrolujeme stav v dutine ústnej, konzultujeme s rodičom správne čistenie zúbkov, zhotovujeme bittewingové snímky na detekciu medzizubných kazov, prípadne panoramatický snímok (od 7 rokov).

2. Dentálnu hygienu

Okrem odstránenia usadenín a pigmentov na zuboch je taktiež vykonávaná aj inštruktáž čistenia medzizubných priestorov, keďže väčšina kazov vzniká práve tam. U detí tak od malička vypestujeme pozitívne hygienické návyky v rámci starostlivosti o ústnu dutinu.

3. Pečatenie nových zubov

Pečatenie je preventívny zákrok, ktorý chráni pred vznikom zubného kazu na žuvacích plôškach zubov. Vykonáva sa ideálne hneď po prerezaní zubov, najmä stoličiek. Pečatenie zabraňuje usádzaniu baktérií na ťažko dostupných miestach v ryhách žuvacích plôch stoličiek a tak pomáha znižovať počet návštev v zubárskom kresle na preventívne minimum.

V prípade nesprávneho postavenia zubov si môžete dohodnúť termín u našej ortodontistky MDDr. Lenke Paulisovej alebo MUDR. Strakovej.

Trpíte úplnou stratou zubov? Naši špecialisti zaručia, aby vám ani tento problém nevzal úsmev z tváre. Fixné zubné protézy sú najlepším riešením. Používajú sa ako náhrada chýbajúceho chrupu a sú upevnené na zubných implantátoch. Výmena snímateľnej protézy za fixnú je výhodná z hľadiska funkčnosti (žuvanie a výslovnosť), estetiky i komfortu (maximálna stabilita protézy pri hovorení).

Vsadenie implantátov prevádzame metódou all on 4, kedy klientovi protéza drží na štyroch vsadených implantátoch alebo metódou all on 6, kedy je protéza upevnená pomocou šiestich implantátov.

Súčasťou našej kliniky v Bratislave a Košiciach je aj zubné laboratórium Family Dental Lab, v ktorom zubní technici protézy zhotovujú na mieru. Implantológa aj zubného technika teda nájdete pod jednou strechou.

Len donedávna obyčajná predstava zubnej ambulancie spôsobovala zimomriavky či dokonca panický strach nielen u detí, ale aj mnohých dospelých. Vývoj anestézie traumatizujúce zážitky úplne eliminoval a bezbolestné ošetrenie je tak v súčasnosti štandardom. V závislosti od náročnosti a typu ošetrenia poskytujeme niekoľko spôsobov utlmenia bolesti.

 • Lokálna anestézia - anestetikum je podané injekčným spôsobom a slúži na lokálne znecitlivenie časti tkaniva.
 • Povrchová anestézia – na báze gélov alebo sprejov. Znižuje citlivosť a bolesť pri vpichu.
 • Analgosedácia - aplikácia látok tlmiacich bolesť (analgetík), úzkosť a vedomie. Pacientovi je podané liečivo vo forme tablety či injekcie, ktoré v priebehu pár minút navodí stav podobný spánku. Klient je schopný reagovať na pokyny lekára, na zákrok si ale nespomína. Tato metóda je bezpečná a vhodná najmä pre detských pacientov a pacientov s fóbiou zo zubného ošetrenia.
 • Rajský plyn - vysoko účinné a bezpečné analgetikum s anxiolytickým účinkom. Blokuje pocit strachu aj úzkosti a navodzuje euforickú náladu. Veľkou výhodou tejto metódy je jeho rýchly nástup. Je vhodná a bezpečná aj pre detských pacientov.

Použitie anestetík v stomatológii predstavuje výrazný pokrok v prevencii bolesti, strachu a úzkosti u pacientov. Umožňuje dosiahnuť celkový komfort u klienta a možnosť plynulého priebehu stomatologického výkonu.

Digital Smile Design je technológia, ktorá umožňuje vizualizáciu vášho nového úsmevu pomocou počítačovej techniky.

Ako to prebieha?

 • Počas prvej návštevy vás na klinike odfotíme a podľa vašej predstavy na počítačovej obrazovke navrhneme, ako budete s budúcim chrupom vyzerať.
 • Ak bude výsledok spĺňať požiadavky a návrh odsúhlasíte, vaše zuby naskenujeme a zubný technik pripraví model (MOCK-UP), ktorý si prídete vyskúšať.
 • Ideálny úsmev si tak môžete reálne otestovať pred zrkadlom a rozhodnúť sa, či môžeme pristúpiť k finálnej fáze, ktorou je zostavenie individuálneho liečebnému plánu.
 • Ku konečnému výsledku sa dopracujeme postupnými krokmi, ktoré sa odvíjajú od liečebného plánu, zdravotného stavu pacienta a jeho časových možností. Môže zahŕňať protetické, ortodontické i chirurgické zákroky.

Naša klinika je členom certifikovaným členom DSD Planning Center.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať mailom na adrese: office@familydentalcare.sk

Stomatochirurgia zahŕňa výkony na zuboch, čeľustiach a mäkkých tkanivách v prípadoch, keď neinvazívna liečba deformácií či chorobného stavu neúčinkuje. Chirurgické zákroky u nás vykonávajú špecialisti ako dentoalveolárny chirurg, maxilofaciálny chirurg či implantológ a to na dennej báze.

Jedná sa o:

 • vsadenie implantátov (viac informácií nájdete v sekcii Implantológia),
 • chirurgické extrakcie zubov, zalomených koreňov, vrátane extrakcií osmičiek tzv. zubov múdrosti,
 • resekcie koreňového hrotu alebo uvoľnenie a odstránenie hrotov koreňov zubu, ktoré slúži na elimináciu zápalu a dáva až 70 % šancu na zachovanie zubu,
 • preprotetická chirurgia, ktorá vedie k zlepšeniu uloženia zubnej protézy, najmä u starších pacientov,
 • estetická parodontálna chirurgia,
 • excízie, čiže odstránenie nadbytočnej časti tkaniva pod lokálnym znecitlivením,
 • frenulektómia, ktorou sa odstráni uzdička, v prípade, že spôsobuje zvýšený ťah ďasna a následné odhaľovanie krčkov zubov,
 • replantácie, čiže opätovné vsadenie nechcene odstráneného zuba (napr. po úrazoch),

Pred chirurgickým zákrokom je potrebná konzultácia s jedným z našich špecialistov, ku ktorým vás odporúčia naši lekári.

Parodontitída je chronické ochorenie závesného aparátu zuba (paradontu). Keďže je tvorený ďasnom a kosťou, zanedbanie syndrómov môže viesť až k postupnej strate zuba, preto je nevyhnutné problém včas podchytiť. Návštevu lekára určite neodkladajte v prípade, že spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov:

 • krvácanie ďasien,
 • bolestivé a opuchnuté ďasná,
 • zubný kameň,
 • zápach z úst,
 • ústup ďasien,
 • zvýšená kývavosť zubov.

Parodontologická liečba u nás zahŕňa:

 • vyšetrenie a diagnostiku,
 • preventívne opatrenia ako dentálna hygiena (odstránenie zubného kameňa), stomatologické vyšetrenie, individuálnu inštruktáž klienta (správne čistenie zubov, medzizubných priestorov, parodontálnych vačkov a vhodné dentálne prípravky na čistenie),
 • konzervatívnu liečbu, čiže ošetrenie koreňa a zuba pod ďasnom,
 • chirurgickú liečbu kostného tkaniva poškodeného zápalom,
 • otvorenú a uzavretú kyretáž parodontálnych vačkov,
 • deepscaling a rootplanning, čiže hĺbkové čistenie parodontálneho vačku a hladenie koreňa.